Pomoc psychoonkologiczna

Psychoonkologia- co to takiego, czym się zajmuje?
Psychoonkologia to interdyscyplinarna dziedzina medycyny. Zajmuje się ona różnymi psychologicznymi aspektami pojawiającymi się w trakcie choroby nowotworowej, jej leczenia,     a także po jego zakończeniu. Psychoonkologia ma także za zadanie łagodzić niektóre                       z somatycznych objawów, które to nasilają się pod wpływem silnego lęku, czy stresu. Jest ona formą działania psychologicznego i psychoterapeutycznego nakierowanego szczególnie na pracę nad trudnościami wynikającymi właśnie z choroby nowotworowej i jej leczenia. Dziedzina ta, zajmuje się pomocą zarówno osobom chorym, jak i ich rodzinom, na każdym z etapów choroby.

Psychoonkolog- kiedy zgłosić się po pomoc?
Osoba, do której warto zgłosić się po pomoc psychoonkologiczną, powinna być odpowiednio przygotowana- mimo, że dobry psychoterapeuta może być bardzo pomocny, warto jednak zwrócić uwagę, czy osoba, do której się wybieramy ukończyła studia z zakresu psychoonkologii, a także, czy posiada doświadczenie zdobyte w klinikach onkologicznych, czy też hematologicznych- to niewątpliwie jest dużym plusem.
Kiedy szukać takiej pomocy? Zarówno w momencie, w którym pojawia się trudność w radzeniu sobie z sytuacją choroby, jak i wtedy, gdy nie ma poważnych trudności, ale jest chęć ulepszenia strategii radzenia sobie. Korzystanie z pomocy psychoonkologa jest także dobrym pomysłem wówczas, gdy osoba chora, bądź jej bliski, przeżywa silny lęk, czy też zmaga się z przygnębieniem i nastrojem depresyjnym. Tak naprawdę, w każdym momencie choroby współpraca z psychoonkologiem może przynieść poprawę funkcjonowania.

0 myśli w temacie “Pomoc psychoonkologiczna

  1. Irena.Ś. pisze:

    Z Panią Aleksandrą spędziłam wiele godzin. Początek to moje morze łez i żal do całego świata oraz pustka i totalny dół.Strach i niechęć do wszystkiego. Dzięki Niej zobaczyłam samą siebie. Wskazała drogę, na której to ja jestem ważna, a nie mój towarzysz RAK. Tak cierpliwie słuchała o bólu, cierpieniu i strachu. Nie dawała prostej recepty. Naprowadzała abym to ja sama znalazła skuteczne lekarstwo. Wskazała ścieżki, którymi warto podążać i te które nie warte są naszej uwagi. Aż trudno uwierzyć jak mało sami siebie znamy. Była pierwszą osobą przed którą mogłam się „otworzyć”. Dzięki Pani Oli wiem, że JA TEZ JESTEM WAŻNA. Potrafię powiedzieć NIE. Chce mi się żyć i robić wszystko aby byt na tym pięknym świecie trwał. W tak trudnych momentach choroby – gdzie niestety zawsze jesteśmy sami mimo wsparcia kochających bliskich- zawsze miała dla mnie czas aby dać motyw i siłę do dalszych zmagań. Jest piękną osobą zewnętrznie i jeszcze mam piękniejsze serducho. Pani Aleksandro dziękuję. Zawdzięczam Pani tak wiele, czego nie da się wyrazić żadnymi słowami. Dzięki Pani nie poddaję się, zwalczam swoje słabości, które dzięki Pani dostrzegłam, bo chcę żyć i cieszyć się każdą chwilą. Dziękuję.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.