Kilka mitów, które potrafią uprzykrzyć życie…

th

 

MIT 1

Musisz mieć pasję by odnaleźć sens i radość życia

Znam wiele osób, które pasji nie mają i są szczęśliwe i sporo takich, które mają pasję i do szczęśliwych się nie zaliczają. Tak naprawdę poczucie szczęścia zależy od tego, co nadaje sens naszemu życiu i od relacji międzyludzkich…A także od tego wszystkiego, co uznamy za nasze szczęście. A więc szczęście i sens może dawać pasja, ale wcale nie musi. Jeśli radość daje spędzanie czasu z dzieckiem, podróż, spotkanie z bliskimi, wówczas posiadanie pasji wcale do szczęścia potrzebne nie jest i ten, kto jej nie ma, nie staje się ani mniej szczęśliwy, ani mniej wartościowy.

MIT 2

Im więcej pracujesz tym więcej masz

Tak naprawdę masz więcej jeśli pracujesz efektywnie – nie dłużej, nie ile starcza sił, ale mądrze. W Polsce nadal, niestety, pokutuje mit heroizmu pracy rozumianego jako eksploatowanie się do granic możliwości, przychodzenie do pracy w trakcie choroby to w wielu miejscach nadal powód do chwały, a ktoś nieasertywny to przemiły i jakże cenny kolega w pracy…Często jeszcze krzywo patrzy się na tych,którzy wychodzą o czasie, rzadko kto myśli, że takie osoby są po prostu dobrze zorganizowane,  raczej zwykło się ich podejrzewać o najgorsze zaniedbania. W naszym pięknym kraju zapomina się jeszcze o tym, że nieprzepracowany pracownik to lepszy pracownik, że do lepszej wydajności pracy potrzeba jest mądrość a nie zwiększenie czasu pracy, potrzebne jest życie po pracy, a nie jego powolna eliminacja i w końcu potrzebna jest asertywność, by móc zająć się tym, co faktycznie istotne. Często im więcej pracujesz, tym masz więcej stresu i zmarszczek 😉 Pracuj mądrze, bądź wystarczająco dobry zamiast perfekcyjny, pamiętaj by po pracy żyć, a wówczas otrzymasz od tego życia więcej 🙂

MIT 3
Smutek jest oznaką słabości

Dziś dobrze widziane  jest być ciągle uśmiechniętym, zachwyconym pracą i życiem w ogóle. Zakładamy więc maski w obawie przed tym, że skoro nie jesteśmy tacy, to coś nam nie wyszło, coś jest nie tak… Tymczasem „nie tak” jest nie mieć innych emocji niż radość. Wachlarz emocji jest tak szeroki, że większość nie jest nawet w stanie ponazywać tych różnych stanów. One wszystkie czemuś służą i, jeśli nie są w nadmiarze, są potrzebne do życia w równowadze psychicznej. Smutek czy złość ( te pragniemy wyrzucić z naszego życia najczęściej) są niezbędne by móc po różnych, nawet drobnych, zmianach w życiu, pójść dalej nie niosąc zbędnego bagażu emocjonalnego ze sobą. Jeśli z nich nie skorzystamy, tylko je stłumimy, wówczas to nas osłabi, utrudni przejście do kolejnego etapu w życiu, utrudni racjonalne myślenie. To nie odczuwanie smutku jest słabością ale próba życia w zakłamaniu i udawaniu, że go nie ma… To taki stan jest sygnałem, że nie radzimy sobie z czymś, a pojawienie się czasem smutku, żalu, złości,  zazdrości znaczy, że próbujemy się z czymś uporać. To czasem znak, że trzeba coś zmienić, czasem drogowskaz czego nam brakuje. Uczyńmy więc z tych emocji swoją siłę i napęd do dalszego życia.

MIT 4
Żałuje się tylko tego,czego się nie zrobiło

Ile razy słyszałeś „Zrób to, raz się żyje, potem będziesz żałował, że nie zrobiłeś”? Tak naprawdę, ludzie żałują decyzji, które z perspektywy czasu uważają za nietrafne. Czasem będzie to dotyczyło tego, czego się nie zrobiło, a czasem zupełnie odwrotnie- tego, na co się odważyło. Kluczem więc nie jest robienie wszystkiego, pod wpływem impulsu i „magicznej” chwili, „by potem nie żałować” ale nauka jak mądrze podejmować ważne decyzje i nauka na własnych błędach.

MIT 5
Jakakolwiek zależność  w związku jest słabością. Liczy się tylko totalna niezależność

Bardzo często powtarzane kłamstwo, które namieszało w niejednej relacji .”Ja wszystko sobie sam i niczego od ciebie nie chcę” nie jest niestety przejawem dojrzałości. To najczęściej przejaw tego, że obecny jest lęk przed prawdziwą bliskością, przed porzuceniem. Przecież każdy jest tak naprawdę bytem niezależnym i oczywiście dobrze jest samemu zarabiać na siebie i rodzinę, dobrze jest umieć oprzeć się na sobie i nie potrzebować drugiej osoby do tego by w ogóle funkcjonować ale dziś zaczęło to przybierać inne rozmiary. Najczęściej to kobiety chcą koniecznie pokazać, że niczego nie potrzebują od mężczyzny, chociaż nie brakuje również mężczyzn, którzy nie chcą wchodzić w jakiekolwiek zależności i związane z nimi zobowiązania. A przecież to nieprawda, że w związku niczego nie pragniemy od drugiej osoby i tyczy to tak samo kobiet i, jak i mężczyzn. Dojrzałość polega na tym, że sami umiemy o siebie zadbać, ale nie boimy się wejść w pewne zależności, które w bliskim związku po prostu są. Zdrowa zależność to stan, w którym możemy oprzeć się na drugiej osobie jeśli tego potrzebujemy, możemy czasem zdać się na nią,gdy nasze różne zasoby nie wystarczą…Dojrzała osoba potrafi być sama, ale nie boi się być czasem zdrowo zależna w bliskich relacjach.

MIT 6

Czas wszystko uleczy i naprawi

Czas sam z siebie nic nie robi…To zmiany, które w nas zachodzą są odpowiedzialne  za inny sposób postrzegania tego samego zjawiska po jakimś czasie. Przecież są ludzie, którzy, pomimo upływu czasu, ciągle czują się tak samo i ciągle robią to samo, co ich unieszczęśliwiało wcześniej.Ile osób chowa różne urazy i wcale nie maleją one wraz z upływem czasu? Ba! Niektóre nawet sukcesywnie się pogłębiają siejąc spustoszenie w życiu takiej osoby. Tak naprawdę upływający czas możemy wykorzystać albo nie. Czas bywa też potrzebny, by coś przemyśleć, by z czymś się oswoić, ale bez naszego wkładu w takie działania, sam upływający czas nas w tym nie wyręczy.

MIT 7
Co cię nie zabije to cię wzmocni

Bywają takie wydarzenia w życiu człowieka, które są dla niego tragiczne i traumatyczne. Niektórzy, po wielu staraniach i ciężkiej pracy, czują się mocniejsi, że przeżyli jakąś tragedię, czy też poradzili sobie z jakąś ogromną trudnością. Nie oznacza to jednak, że i w nich nie pozostaje jakaś wyrwa nie do zapełnienia, czy pewien rodzaj głębokiego smutku. Są też ludzie, którzy po rożnych, mniejszych lub większych osobistych tragediach, wcale nie czują się mocniejsi i bogatsi życiowo. Dla nich sukcesem może być to, że dalej podejmują trudy życia codziennego. Czasem to, co nie zabija dosłownie, zabija coś głęboko w nas…

MIT 8
Jesteś czyjąś drugą połówką

Całe szczęście nigdy nie jesteśmy tylko połówką- czy jako singiel, czy w związku zawsze jesteś pełnowartościowy, a wzbogacać może zarówno bycie w związku, jak i czas samotności. Jeśli zaczynasz myśleć o sobie jako o połówce, to znaczy, że z jakiegoś powodu zaniżasz swoją wartość albo czujesz się niepełny bez kogoś u swego boku. Takie osoby szukają też specyficznej „drugiej połówki”, która ma im zapewnić to, czego  nie potrafią zapewnić sobie same. Próbują uzupełnić dziury powstałe dawno temu, zapominając, że tylko one same mogą sprawić, by się nieco wypełniły. Nie warto używać drugiego człowieka do stania się „drugą połówką”. Z resztą to tylko iluzja, że wtedy stanie się zupełnie pełnym. Takim można stać się poprzez pokochanie siebie samego, szacunek do siebie, umiejętność wybaczania sobie i pozwolenie na bycie sobą. Wtedy już  nie potrzebuje się „drugiej połówki” by istnieć w pełni.  Jest się całością i jako ta całość z przyjemnością można spotkać się z drugą całością i spróbować razem iść przez życie 🙂

MIT 9

Zdobędziesz szczęście zdobywając to, czego pragniesz

Jakże popularne hasło, które ma niewiele wspólnego z prawdą…Po pierwsze, nie zawsze spełnianie każdego naszego chcenia jest dobre, czasem może wprowadzać więcej destrukcji w nasze życie, niż powstrzymanie się od sięgania po to, czego się zapragnęło. Po drugie, często nawet jeśli realizujemy swoje pragnienia, mogą one dawać chwilową satysfakcję, ale niekoniecznie uszczęśliwiają, czy czynią nasze życie lepszym. Dzieje się tak, ponieważ często mamy mylne wyobrażenie na temat tego, co przyniesie nam szczęście. Tworzymy sobie pewne iluzje zamiast oprzeć się na dostępnych faktach. Jeśli chcemy wprowadzić więcej radości w nasze życie, mieć z niego więcej satysfakcji, powinniśmy raczej spojrzeć wstecz i sprawdzić kiedy tak naprawdę byliśmy szczęśliwi. Dowiemy się wówczas czego faktycznie potrzebujemy do szczęścia. Rozdzielajmy więc mądrze to, co nam przynosi szczęście, od tego, co przynosi chwilową satysfakcję, czy po prostu ułatwia nam funkcjonowanie. W ten sposób unikniemy frustracji w sytuacji, gdy coś jednak szczęścia nie daje i skierujemy swoją energie tam, gdzie faktycznie to szczęście możemy odnaleźć.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.