Co z tym szczęściem? Prawdy i mity o tym, czego wszyscy pragniemy.

5

Szczęście- coś, czego pragniemy najbardziej, coś za czym nieustannie gonimy. Wyobrażamy sobie, że coś, ktoś, kiedyś w końcu nasz uszczęśliwi…Budujemy scenariusze w swojej głowie, wierząc, że w końcu je zrealizujemy i nasze życie się odmieni.

A tymczasem, już samo takie gonienie za szczęściem może unieszczęśliwiać! Dlaczego? Im bardziej za czymś gonisz, tym bardziej nie zauważasz tego, co masz i tego z czego już teraz można się cieszyć. To też oznacza, że masz jakiś, często mocno wyidealizowany, obraz „szczęścia“, do którego dążysz i gdy porównujesz ten obraz ze swoją codziennością, przyprawia Cię to raczej o uczucie smutku i przygnębienia, niż radości. Rozdźwięk pomiędzy rzeczywistością, a wyobrażeniami bywa bolesny. Zdrowiej więc, byłoby podtrzymać chęć dalszego rozwoju, jednocześnie ucząc się doceniać to, co jest. Pomóc może w tym rozróżnienie tego, co faktycznie może być konstruktywne, a co należy sobie odpuścić.

MIT 1  – Trzeba być szczęśliwym jak najczęściej. Pragniemy być szczęśliwi, ale czy naprawdę musimy?

PRAWDA jest taka, że często jest nam lepiej, gdy odpuszczamy różne presje- również te związane z obowiązkiem bycia szczęśliwym. Poza tym, stan ciągłego szczęścia jest niemożliwy, ale też niepotrzebny do dobrego życia. Czym dla Ciebie jest dobre życie? Kiedy czujesz, że jest wystarczająco dobre?

MIT 2 – Jeśli chcesz być szczęśliwy, musisz wyeliminować negatywne emocje

PRAWDA- Do równowagi psychicznej, a więc i umiejętności odczuwania i przeżywania szczęścia, potrzebujemy móc przeżywać różne emocje- również te, które zwykliśmy nazywać „negatywnymi“. Złość, smutek, czy lęk też są potrzebne do życia, do rozwoju, do umiejętności adaptacji do różnych sytuacji. Próba ich wyeliminowania to jak próba zanegowania siebie i nałożenie maski kogoś, kim nie jesteśmy. To nie może prowadzić do radości, spontaniczności i spełnienia…

MIT 3 –  Do szczęścia potrzebny jest Ci sukces

PRAWDA – Sukces może dać rodzaj satysfakcji, (często krótkotrwałej-niektórzy ciągle pragną więcej), ale nie musi mieć nic wspólnego z odczuwaniem szczęścia. Jest wielu nieszczęśliwych „ludzi sukcesu“. Jeśli nie umiemy docenić tego, co mamy, nie tworzymy dobrych relacji z ważnymi ludźmi w naszym życiu, sukces pozostaje tylko zwykłym sukcesem, niczym więcej.

MIT 4 – Szczęście przynoszą rzeczy wielkie

PRAWDA – Umiejętność odczuwania szczęścia to często dostrzeganie tego, co wartościowe w najmniejszych sprawach. Te wielkie zdarzają się niesłychanie rzadko i w mniejszym stopniu kształtują nasze samopoczucie, niż to, z czym stykamy się każdego dnia, co tworzy naszą rzeczywistość.

MIT 5 – Szczęście to stan euforii

PRAWDA   To, co nazywamy „szczęściem”, to momenty, w których czujesz wdzięczność, w których czujesz, że jesteś we właściwym czasie i miejscu, z właściwymi ludźmi. To te chwile, w których czujesz się dobrze ze sobą, czy swoim życiem. Szczęście to też stan równowagi, harmonii. Mogą to być momenty, jakieś chwile albo stan ogólnej równowagi, pomimo doświadczania różnych emocji i różnych sytuacji w życiu. Wyobrażanie sobie szczęścia jako stanów euforii jest destrukcyjne, bo takie stany są rzadkie i nie są wcale synonimem zadowolenia z życia.

Szczęście to, tak naprawdę, najczęściej to, co najzwyklejsze i najprostsze w naszym życiu. To sens jaki odnajdujemy w swoim istnieniu i działaniu. To relacje z innymi ludźmi i z samym sobą. Cała reszta może być przyjemnym dodatkiem, ale najpierw warto zadbać o fundament. Odpuść więc gonienie za wyidealizowanym obrazem „szczęścia“ i buduj je na tym, co masz, inwestuj w to, co do tej pory sprawiało, że łapiesz spokój wewnętrzny. Ucz się doceniać, łap równowagę, a obowiązek bycia szczęśliwym możesz sobie darować… 🙂 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.