Daj SOBIE spokój

FullSizeRender (25)

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co takiego najczęściej sprawia, że czujesz się źle, dopada Cię „dołek“, ciężko wytrzymać z samym sobą? Co najczęściej Cię przygnębia, hamuje i podcina skrzydła? W większości przypadków, przyczynia się do tego Twój wewnętrzny krytyk- czyli nikt inny, jak Ty sam. Kim jest ten wewnętrzny krytyk? To ta część Ciebie, która uparcie mówi Ci „nie dasz rady“, „jesteś do niczego“, „nie wyszło ci tak, jak należy“, „powinieneś być kimś innym“, „wyglądasz beznadziejnie“, czy nawet „nie da się ciebie kochać“. Czy to właśnie nie od tych, czy podobnych słów, powtarzanych w głowie, wpadasz potem w spiralę gorszego nastroju i kolejnego wodospadu negatywnych myśli o sobie samym?

Każdy z nas ma pewien zestaw słów, które wypowiada do siebie, gdy coś się powiedzie (jeden pogratuluje sobie, a drugi pomyśli, że to i tak nie jego zasługa), albo gdy się nie uda, gdy ktoś nas odtrąci, nie pochwali. Każdy z nas jakoś reaguje na otaczający świat, na to, co się wydarza, a nawet na swoje odbicie w lustrze. Większość z tych „zestawów“ naszych reakcji pojawia się automatycznie, nie trzeba nawet specjalnie się nad nimi głowić, te słowa są w naszej głowie na wyciągnięcie ręki. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czyje to słowa i czy naprawdę określają właśnie Ciebie? Dlaczego akurat te pojawiają się bez żadnego wysiłku i panoszą się w Twojej głowie, choć nie masz z tego pożytku?

Wielu z tych określeń zapewne nauczyłeś się w dzieciństwie- to czas, w którym wierzy się w to, co mówią dorośli, również w to, co mówią na nasz temat. Nie rozróżnia się wtedy tego, czy to jakaś prawda o nas, czy nie. Część z krytyki, którą się zalewasz będzie więc zawierała słowa, które kiedyś wypowiadali Twoi bliscy- czasem nawet będą to identyczne zdania! Inna część tych gotowych zestawów będzie pochodną tego, jak się czułeś w relacji z najbliższymi- przecież nikt nie musi mówić dosłownie „jesteś beznadziejny“, by dziecko mogło się tak czuć. Jest też ta zdrowa część krytyka, która powinna się odzywać, gdy zrobimy coś faktycznie niemądrego, krzywdzącego, ale powinna wytyczać granice, a nie gnębić i biczować.

<strong>Zacznij oddzielać dobrą, konstruktywną krytykę od tej, która Cię niszczy, a którą serwujesz sobie może zbyt często</strong>. Doskonale rozpoznasz różnicę pomiędzy nimi. Ta, która niszczy, sprawia, że jest Ci bardzo źle z samym sobą, sprawia, że nie podejmujesz ważnych aktywności, które mogłyby dać Ci wiele dobrego. Nie ma nic wspólnego z uczeniem się na błędach, czy akceptacją swoich wad i pracą nad nimi.

Zamiast bezmyślnie powtarzać sobie te wszystkie słowa, które nadal Cię krzywdzą, zastanów się po co to robisz i czyim głosem do siebie mówisz. Zadaj sobie pytanie, czy to, że powtarzasz tak od lat znaczy, że właśnie taki jesteś? A może to zbiór zwykłych zdań, którym niepotrzebnie nadałeś taką moc i uwierzyłeś tak bardzo? Po co je więc powtarzać? Po co mówić sobie, że jesteś taki czy inny, skoro to tylko czyjaś ocena, często sprzed wielu lat? <strong>Może już czas zadać sobie pytanie jaki/jaka naprawdę jesteś zamiast wierzyć tylko we wszystko to, co kiedyś ktoś powiedział?</strong> Czemu dawać innym siłę do stanowienia o Tobie, zamiast zatrzymać ją w swoich rękach? Nie musisz się sobą zachwycać, nie musisz lubić w sobie i w swojej historii wszystkiego, ale możesz przestać się tym zadręczać. Możesz zrozumieć, że to tylko jakaś część w Tobie mówi Ci właśnie, że ‚nie dasz rady“, „jesteś do niczego“, ale to tylko część, nie Ty w całości… Przecież nie jesteś ani tymi myślami, ani słowami, które kiedyś do Ciebie trafiały…Przestań się katować destrukcyjną krytyką, daj sobie spokój, zajmij się tym, co masz do zrobienia dzisiaj. Wiesz jak bardzo inny może być Twój dzień jeśli przestaniesz się krytycznie określać słowami z przeszłości?

<strong>Czasami warto się od siebie po prostu odczepić i pozwolić sobie żyć.</strong>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.