Jak bardzo starasz się zasłużyć na akceptację i miłość?

kwiat

Gdzie jest Twoja granica bycia wystarczająco atrakcyjną, wystarczająco szczupłą, granica bycia wystarczająco wysportowaną, wystarczająco mądrą, wystarczająco dobrą, wystarczająco miłą i posłuszną? Wystarczająco dobrą córką, siostrą, żoną, matką, wystarczająco dobrą osobą? Kiedy jesteś wystarczająco dobra dla innych a kiedy dla siebie samej?

Czy starasz się udowodnić, że jesteś wartościową osobą przez spełnianie potrzeb innych, ciągłe zadowalanie ich, nieustanne dążenie do perfekcji? Jeśli masz w sobie presję, by ciągle być „bardziej“ to ciągle szukasz akceptacji u innych. Nadal poszukujesz czegoś, za co będzie można Cię akceptować i kochać. Gdzieś głęboko wierzysz w to, że musisz coś w sobie zmienić, by zasłużyć na prawdziwą akceptację i miłość do Ciebie.

Jak bardzo wierzysz w to, że zasłużysz na szacunek i akceptację tylko wówczas, gdy będziesz godna podziwu? Gdy będziesz „grzeczna“ i najlepsza? Jeśli uważasz, że potrzebujesz takiej doskonałości, to znaczy, że uważasz się za osobę w jakimś sensie wadliwą. To oznacza także, że jesteś przekonana o tym, że inni też tak Cię widzą. A skoro tak myślisz i czujesz, znowu starasz się być najlepszą wersją siebie. Tylko co o znaczy? Dlaczego nie możesz poczuć się wystarczająca już dzisiaj? Masz w swojej głowie obraz doskonałości, wyśrubowane standardy, które uznajesz za słuszne, których spełnienie ma dać Ci poczucie wartości i aprobatę. Stworzyłaś ten obraz będąc jeszcze dzieckiem, małą dziewczynką. Uwierzyłaś, że jeśli będziesz ładniejsza, mądrzejsza, bardziej grzeczna, czy dokonasz czegoś wielkiego- w końcu Twoi rodzice Cię docenią, pokochają, zaakceptują i przestaną krytykować, może któryś z nich będzie nareszcie dumny z Ciebie, a może przestanie wreszcie pić albo wróci do domu?Jako dziecko nie myślałaś o tym, że to dorośli bywają zawodni i nieidealni, uwierzyłaś, że to z Tobą jest coś nie tak, że to Ciebie nie da się lubić, czy kochać.

Czy naprawdę masz stać się kimś innym, by zasłużyć na prawo do istnienia, bycia ważną i kochaną?

Twoje standardy zostały ustalone przez tą małą dziewczynkę, która uwierzyła, że musi być lepsza. Czy nie jest tak, że nic Ci one nie dały, poza ciągłym krytykowaniem samej siebie i poczuciem niskiej wartości? Po co więc je kontynuować, skoro do tej pory nie sprawiły, że czujesz się lepiej sama ze sobą i z innymi ludźmi? Twoja dziecięca wersja siebie potrzebowała stworzyć takie standardy, by móc wierzyć w to, że możesz zrobić coś, by zmienić podejście Twoich rodziców do Ciebie. Nie mogłaś sobie pozwolić na myśl o tym, że Twoi rodzice są zawodni i może się to nie zmienić- to zbyt wiele dla małego dziecka. Dziś, jako dorosła, musisz zrozumieć, że ten sposób myślenia z przeszłości przestał być adaptacyjny. Dziś jest destrukcyjny dla Ciebie, podcina Twoje skrzydła, miażdży poczucie wartości.

Przestań zajmować się przepaścią pomiędzy swoim Ja realnym a Ja idealnym. Ja idealne nie istnieje! Jest tylko Twoją wizją na temat tego jaka musiałabyś być, by zasłużyć na akceptację i miłość. Twoje standardy są związane z dążeniem do Ja idealnego, więc z góry są skazane na porażkę- porzuć je, nigdy nie będą miały sensu! To, czego potrzebujesz to nie jest bycie idealną w tym, czy innym obszarze Twojego życia. Potrzebujesz akceptacji samej siebie, docenienia samej siebie, wiary w to, że jesteś wystarczająca tu i teraz. Potrzebujesz realnej oceny siebie, realnych celów i realnych standardów.Potrzebujesz przestać oceniać siebie tak surowo i bezwzględnie.

Zaopiekuj się tą małą dziewczynką w sobie, która mówi, że musi być lepsza, żeby była czegoś warta. Powiedz jej dzisiaj, że była i jest wystarczająca, że nie musi być kimś innym, by zasłużyć na to, czego jej tak bardzo brakowało i brakuje dziś. Odrzuć nadmierna krytykę, nadmierne zawstydzanie siebie i zobacz, że pod spodem jest coś całkiem przyjemnego- prawdziwa Ty. Zaprzyjaźnij się z tym obrazem, a przekonasz się, że możesz czuć się lepiej bez zmieniania siebie w kogoś innego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.