Odpuść swoje iluzje i uwolnij się od żalu

fot.Aleksandra Urbaszek

Czyż nie jesteśmy, czasem zbyt mocno, przywiązani do swoich założeń i wizji? Latami budujemy sądy na temat tego jacy powinni być inni, jaki powinien być świat, wreszcie jakie powinno być nasze życie. Cierpimy za każdym razem, gdy ktoś lub coś ingeruje w ten obraz i burzy stworzony w naszej głowie „właściwy“ porządek. Tylko, który z nich jest „właściwy“, skoro różni ludzie mają różne wizje na temat tego, co być powinno? Która z nich jest tą prawdziwą?

Niewątpliwie prawdziwe jest to, co nam się wydarza. Nawet jeśli jest to niezgodne z naszymi wizjami i oczekiwaniami wobec życia, czy innych ludzi. Gdy burzą się nasze wizje, cierpimy, ale czy to cierpienie daje nam prawo sądzić, że wizja, która właśnie legła w gruzach była tą najlepszą i najwłaściwszą? Czy nie ograniczamy wówczas samych siebie? Czy nie odbieramy sobie prawa do radości z czegoś innego, niż zawartość zburzonego obrazu? W życiu nie chodzi o to, by nie mieć żadnych założeń i pragnień, ale by nie trzymać się ich zbyt kurczowo. Szczególnie wtedy, gdy rzeczywistość podsuwa nam coś zupełnie innego.

Co zrobisz z tym, co jest, jeśli odrzucisz myśli na temat tego, jak być powinno?

Jak inaczej możesz spojrzeć na różne trudności, jeśli ,choć na chwilę, odstawisz na bok myśl, że to niezgodne z twoim założeniem?

W końcu życie toczy się dalej, bez względu na twoje założenia- możesz więc, być bardziej elastyczny i dalej brać w nim udział, albo stać obok z poczuciem krzywdy z powodu tego, że runął jeden z twoich długo pielęgnowanych obrazów.

Co jeśli zamienisz też „miało być inaczej“ lub „nie tak miało być“ na „chciałam/chciałem, żeby było inaczej“? Czy nie zmienia to nieco sytuacji? Nadal nie jest tak, jakby się chciało, ale nie jest inaczej, niż być „powinno“. Jeśli rozpadł się Twój związek, czy będzie różnica jeśli powiesz, że chciałeś, żeby trwał dłużej od „powinno być inaczej“? Twój żal do innych i do świata może stanie się nieco mniejszy? Oddziel chcenia i pragnienia od czegoś, co nazywasz powinnością i tym, co Ci się należało. W „powinno“ zawiera się więcej krzywdy i rozczarowania, niż to potrzebne.

Zburzone iluzje i założenia zawsze są przyczyną jakiegoś cierpienia, trzeba też przejść pewnego rodzaju żałobę po ich utracie, ale nie warto tkwić w takich emocjach zbyt długo. „Powinno być inaczej“czyli przywiązanie do pierwotnej wizji, jeszcze bardziej zakorzenia w wewnętrznym cierpieniu i nie pozwala odpuścić. Zniechęca do działania i zakłóca bardziej realistyczne patrzenia na teraźniejszość i zdrowsze myślenie o przyszłości.

Nie warto zbyt długo obrażać się na innych i na świat za to, że życie nie jest takie, jak się założyło, że powinno być. Tak naprawdę to wyrządza większą krzywdę tylko Tobie. Długotrwały żal i głębokie poczucie skrzywdzenia skutecznie zabierają radość i możliwość korzystania z tego wszystkiego, co oferuje Ci dzisiaj ten nieidealny świat. Niech tym, co napędza Cię do życia i działania będzie poszukiwanie tego, co dostępne, korzystanie z tego i kreowanie nowego zamiast życie złością czy żalem. Poszukuj tego, co może uszczęśliwiać Cię dzisiaj i daruj sobie myśl, że świat powinien być bardziej sprawiedliwy, czy taki, jak chcesz. Zastanów się raczej co możesz zrobić z tym, co jest i nie pozwól by żal i złość ograniczały Cię przez kolejne dni, miesiące, lata, by potem znów powiedzieć, że życie nie jest takie, jakie miało być.

Jedna myśl w temacie “Odpuść swoje iluzje i uwolnij się od żalu

  1. Daniel pisze:

    Podoba mi się taki sposób postrzegania sytuacji w życiu.Już dawno temu odkryłem że słowa mają ogromne znaczenie, jednak mam wrażenie że w życiu codziennym zapominam o tym.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.