Jeśli coś, co było, teraz już nie trwa, oznacza to, że zmiany były niezbędne

fot. Aleksandra Urbaszek

„Chcę, żeby było jak dawniej.“

„Kiedyś było lepiej.“

„Wcale nie było tak źle, jak mi się wydawało.“

Czy myślisz tak czasem? Czy to jedne z tych przekonań, które obniżają Twój nastrój i pozbawiają siły ?

Nawet jeśli to „dawniej“ było przyjemne, pamiętaj, że z jakiegoś powodu się skończyło, a przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie potrzebujesz wskrzeszać „dawniej“, by mogło być dobrze dziś. „Dawniej“ jest Ci potrzebne głównie do rozpamiętywania i wzbudzania większego żalu. Jeśli coś, co było, teraz już nie trwa, oznacza to, że zmiany były niezbędne. Zmiany, by móc coś utrzymać, albo zmiany by móc coś skończyć. Zmiany, które mogą pozwolić Ci czuć znowu satysfakcję, radość, pozwolić poczuć się kimś, kto jest kochany, poczuć równowagę, jeśli tylko do tego je wykorzystasz. Zmiany, które często dotyczą Twojego wnętrza, a więc najpierw musisz poczuć dyskomfort, by coś chcieć zmieniać…

Poza tym, skoro wszystko ciągle się zmienia, dlaczego sądzić, że tkwienie w jednym, tym samym punkcie byłoby dobre? Tak, jak w związku nie da się utrzymać stanu zakochania z jego początków, tak w wielu innych kwestiach Twojego życia nie da się utrzymać pewnych stanów z przeszłości. By w związku była miłość, związek musi się rozwijać, przechodzić kryzysy, wzrastać właśnie na poczynaniu pewnych zmian. Możesz wówczas utrzymać uczucie kochania i bycia we wspólnocie jaką jest związek, przy czym jest to równoznaczne z tym, że nie jest tak, jak wcześniej, ale tez być nie musi, a nawet nie zawsze powinno, bo Ciebie z „wcześniej“ też już nie ma. Tak samo w innych aspektach Twojego życia- jeśli pozostaniesz tylko w przywiązaniu do tego, co było, pozbawisz się szansy na wzrastanie i dalsze doświadczanie również tego, co dobre. Jeśli zaprzeczysz zmianom i utratom, pozostaniesz jedynie w żalu.

Pamiętaj też o tym, że w momentach, w których odczuwamy spory dyskomfort w życiu, mamy tendencję do widzenia tego, co straciliśmy jako bardziej wartościowego. Jednym słowem, gdy jest nam źle, możemy idealizować swoją przeszłość, choć w trakcie jej trwania wcale nie było nam tak dobrze. Jeśli tęsknisz za uczuciem, które było, zrozum, że z jakiegoś powodu nie mogło dalej trwać w takich samych warunkach i w tym samym kształcie. Możesz znowu je poczuć, ale by mogło zaistnieć i trwać dziś, potrzebujesz już czegoś nieco innego, niż w przeszłości.

Nie ma więc sensu wracać do tego, co było i szukać siebie z przeszłych czasów. To miało rację bytu wtedy i tylko wtedy. Dziś jesteś kimś z innymi doświadczeniami, masz coś innego i to ma sens. Czy potrzebujesz miłości z przeszłości, by móc dzisiaj kochać i być kochanym? Czy potrzebujesz być w tych samych miejscach, co kilka lat temu, by przeżywać podobne stany? Zdecydowanie nie! Najbardziej potrzebujesz odklejenia się od przeszłości jako wizji czegoś, w czym było lepiej i zaakceptowania tego, że zmiana była potrzebna, by móc iść dalej. Nawet jeśli nie wszystkie te zmiany rozumiesz już dziś. 

0 myśli w temacie “Jeśli coś, co było, teraz już nie trwa, oznacza to, że zmiany były niezbędne

    • aurbaszek pisze:

      Oczywiście najlepiej jest być w pełnym zdrowiu, ale całe szczęście nie wyklucza to możliwości bycia szczęśliwym, doświadczania dobrych rzeczy w życiu i również dawania tego co dobre. Owszem, choroba potrafi ograniczać, najczęściej fizycznie.Wtedy też najczęściej potrzebne są właśnie pewne zmiany (także te wewnętrzne) by pomimo takiej trudności jak nieuleczalna choroba, móc dalej żyć i cieszyć się tym życiem na tyle, ile to możliwe.Jeśli pozostanie się tylko z myślą, że kiedyś było lepiej, nic to nie da, poza większym przygnębieniem. Po wielu latach pracy z osobami chorującymi na raka, w tym z wieloma, które były chore nieuleczalnie, zdaję sobie sprawę, że poważna choroba jest czymś bardzo trudnym, ale widziałam nie raz, że także w trakcie takiej choroby można cieszyć się tym, co jest, a nawet bardziej doceniać to, co faktycznie ważne i czerpać z tego jakąś siłę.Jak można zauważyć, tekst nie mówi o chorobach. Jednakże, w chorobie także nie warto koncentrować się tylko na tym, co było kiedyś i na myśli o tym, że było lepiej.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.