Zaakceptuj ból by uniknąć cierpienia

owca

Jeśli unikasz bólu, unikasz też przyjemności. Ból podąża zawsze za przyjemnością, jest jak jej brat, jak jej cień. Unikając bólu może nigdy nie upadniesz, ale też nie znajdziesz się na szczycie, nawet na chwilę. Nie żyjesz naprawdę, pozostajesz zamrożony, jeśli nie uznajesz też istnienia śmierci. Życie i śmierć są nierozłączne jak przyjemność i ból.

„W jaki sposób uniknąć gorąca i zimna?(…) Mistrz odpowiedział: Bądź gorącem, bądź zimnem“. Paradoksalnie: „Aby uwolnić się od bólu, powinniśmy zaakceptować ból jako zjawisko nieuniknione i naturalne. Ból jest bólem. Doświadczenie bólu jest faktem. Natomiast cierpienie to wyraz odrzucenia bólu, żądanie by życie nie było bolesne. To odrzucenie faktów, zaprzeczenie życiu i naturalnemu porządkowi rzeczy“ ( Osho)

Cierpienie nie pochodzi więc z samego bólu, ale z zaprzeczania temu, że jest on czymś właściwym i naturalnym. Cierpienie pochodzi od pragnienia, by ból był nieobecny i nadawania mu specyficznych interpretacji- czegoś, co miało się nam nie przydarzyć. Zaakceptuj zarówno lato, jak i zimę. Zaakceptuj przyjemność i ból, życie i śmierć, wzloty i upadki. Wówczas ból pozostanie tylko bólem, który przemija, zamiast cierpieniem, które każdego dnia otwiera ranę na nowo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.