By zacząć zmieniać, zrób pierwszy krok

fot. Emilian Snarski

Myślisz i czujesz, że pragniesz jakiejś zmiany? Być może nawet już wiesz, czego konkretnie potrzebujesz? Nadal jednak zastanawiasz się od czego zacząć, skoro jesteś w punkcie „zero”, a podróż do celu wydaje się być długa i wcale niełatwa?

Zrób pierwszy krok- to wystarczy by już dziś pójść naprzód. Wszystkie ważne sprawy i nawet wielkie zmiany zaczynają się od tego jednego, często niepozornego kroku. Nic nie dzieje się od razu i nie dzieje się samo. Zmiany w życiu  nie powstają nagle, nawet jeśli coś się niespodziewanie wydarza, jest owocem różnych czynników, które istniały i działały od jakiegoś czasu. Nikt nagle nie kończy związku, nikt nagle nie chudnie 10 kilogramów. Zmiany są procesem, zbiorem wielu mniejszych kroków i małych decyzji.

Zacznij działać, nawet jeśli ci się nie chce, nawet jeśli są jeszcze wątpliwości. Może nigdy nie zachce ci się tak, jakbyś tego chciał i może nigdy twój umysł nie przestanie podważać decyzji pójścia naprzód? Czekanie na lepszy czas pozostawia cię w tym samym miejscu, w którym przecież jednak nie chcesz do końca być. Pierwszy krok nie musi być idealny. Robiąc coś nowego, nie poczujesz się od razu ekspertem. Przygotuj się na to. Jaki by nie był ten pierwszy krok, sprawia, że coś zmieniasz, że zbliżasz się do celu. A chyba właśnie tego pragniesz?  Małe dziecko, gdy uczy się chodzić, robi to najpierw dosyć nieporadnie, przewraca się, upada, po to, aby po jakimś czasie rozwinąć i opanować nową umiejętność, która staje się czymś naturalnym i z czasem bardziej doskonałym. Początkowe błędy zanikają, choć nie znaczy to, że już nigdy nie upadnie, czy się nie potknie. Co by było, gdyby takie dziecko zraziło się upadkiem, czy tym, że nie potrafi chodzić tak, jak dorośli, albo tym, że może kiedyś jeszcze się potknie?

Ty też nie rezygnuj tylko dlatego, że nie udaje się od razu, że coś nie jest łatwe i doskonałe. Robienie pierwszego kroku, błędy, upadki w drodze po nowe, to cykl, który towarzyszy nam całe życie. Przeciwstawianie się temu, tylko pozbawi cię sił.  Nie staraj się robić z siebie mistrza w czymś, czego próbujesz po raz pierwszy. Niech twoim codziennym sukcesem i mistrzostwem będzie działanie. Satysfakcja może rodzić się już z samego podjęcia działania i kolejnych małych kroków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.