Co mijający rok mówi o Tobie?

fot. Aleksandra Urbaszek

Koniec roku, to nie tylko związana z Nowym Rokiem nadzieja na lepsze i postanowienia noworoczne. To także czas podsumowania tego, co się wydarzyło. Czy w ogóle warto to robić? Co takie „rozliczanie“ starego roku może dobrego wnieść? Ci, którzy uznają mijający rok za niepomyślny, najchętniej szybko by o nim zapomnieli. Ci, którzy przeżyli coś dobrego, może przypomną sobie te parę chwil.

A ja dziś zachęcam Cię do czegoś więcej. Nawet jeśli jesteś jedną z tych osób, które uznają ten rok za kiepski, nie odcinaj się od niego tak szybko. Pospieszne wymazywanie go ze swojego życia niczego nie nauczy, tylko sprawi, że faktycznie stanie się on bardziej utraconym czasem. Tylko po co? Bez względu na to, jaki ten rok był dla Ciebie, przyjrzyj mu się w sposób, który może powiedzieć coś o Tobie. Jak minione doświadczenia na Ciebie wpłynęły? Przecież ciągle uczymy się czegoś nowego, odkrywamy siebie, czasem poznajemy z tej strony, która do tej pory pozostawała uśpiona. Kim byłeś/ kim byłaś w tym roku? Jak odnalazłeś się w różnych sytuacjach? Co być może Cię przerosło i czego Cię to nauczyło? Czego nowego doświadczyłeś zarówno przyjemnego, jak i nie? Co Cię budowało, a co osłabiało w tym roku? Przecież to bardzo ważne wskazówki do tworzenia satysfakcjonującego życia i lepszego rozumienia siebie i swoich wyborów. To ułatwi Ci także kreowanie bardziej realnych celów – tych, które oparte są na Twoich możliwościach i potrzebach.

Jaki byłeś dla siebie i czy nadal taki chcesz być, czy może chciałbyś bardziej zatroszczyć się o siebie? Może miniony rok zachęci Cię do tego, by stać się dla siebie kimś bardziej wspierającym? A może analizując mijający rok, dojdziesz do wniosku, że chcesz bardziej zatroszczyć się o innych? To kolejny punkt, któremu warto się przyjrzeć. Ty w relacjach. Ile Cię w nich było? Czy nie zaniedbałeś swoich bliskich, sam też na tym cierpiąc? A może właśnie czujesz, że był to dobry czas dla Ciebie i najbliższych, dlatego warto o tym pamiętać i utrzymać ten status? Jakich ważnych ludzi los postawił na Twojej drodze? Jakie wydarzenia wpłynęły na twój sposób myślenia?

Jakie Twoje pragnienia były najsilniejsze w ubiegłych miesiącach, co było dla Ciebie najważniejsze? Sprawdź, czego poszukiwałeś w tym roku i,  które z twoich pragnień zostały zrealizowane. Przyjrzyj się też tym, których nie udało się osiągnąć- może wcale nie były najważniejsze, a może coś utrudniało Ci ich realizację i dobrze będzie zmienić sposób w jaki chcesz je spełnić? Nie bój się spojrzeć na swoje błędy- to w końcu one wskazują, którą drogą nie iść i to one bywają najlepszym nauczycielem, jeśli tylko przyjmiesz je jako coś naturalnego i nie zalejesz się falą krytyki z ich powodu.

Na koniec, najważniejsze- za co możesz być wdzięczny? Nawet, jeśli uważasz, że był to kiepski okres w Twoim życiu, nigdy nie jest tak, że nie mamy niczego dobrego i wartościowego. Nie mamy wszystkiego, ale to nie znaczy, że niczego. Zastanów się więc, za co możesz być wdzięczny. Wdzięczny życiu, innym ludziom, sobie? Zaakceptowanie wszystkiego, co się działo i wdzięczność za to, co masz, da Ci więcej siły i zasobów na kolejny, nadchodzący Rok.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.