Relacje- ważny krok w kierunku spełnienia

Fot. Emilian Snarski

Liczne badania i obserwacje dowodzą, że to, co nas uszczęśliwia najbardziej, to relacje z ludźmi. Nie chodzi o ich ilość- to zdecydowanie kwestia indywidualna, ale o ich jakość. Można być szczęśliwym introwertykiem, bo można czuć, że ma się jedną, czy dwie bardzo ważne i dobre relacje i można być duszą towarzystwa i czuć się osamotnionym.

Relacje wpływają na nasze dobre samopoczucie, poczucie bezpieczeństwa, poczucie szczęścia, nawet na nasz układ odpornościowy. Ludzie samotni, odizolowani umierają szybciej, gorzej znoszą też stres. Ostatnio w internecie można było również przeczytać listę tego, czego żałują ludzie którzy umierają, udostępnioną przez jedną z australijskich pielęgniarek. Nie było tam żalu za większą karierą, za pieniądzem, za większą ilością partnerów. Był za to żal dotyczący właśnie tego, czego nie było w ważnych relacjach.
Warto więc zadać sobie pytanie, czy moje relacje dostarczają mi satysfakcji, czy czegoś ważnego w nich brakuje? Czy nie są zbyt płytkie lub interesowne. Warto zastanowić się też nad tymi, które dotyczą rodziny. Przyjrzyj się też temu, na ile Ty dajesz siebie w tych relacjach i jak o nie dbasz. Skoro to relacje głównie wpływają na nasze poczucie szczęścia i ogólny dobrostan psychofizyczny, może warto postawić właśnie na nie? Po co żałować czegoś tak istotnego, co tak naprawdę możemy mieć, bez względu na wiek, pochodzenie i pracę? Porzuć iluzje szczęścia osiągniętego przez karierę, pieniądz, czy chwilową przyjemność. Relacje wymagają więcej pracy i zaangażowania przez cale życie, ale potrafią dać nam nieporównywalnie więcej, niż cokolwiek innego.
A wiec, co możesz robić dziś, by umocnić lub zbudować ważną relację?
Może kogoś ważnego przeprosisz, może wybaczysz, może powiesz coś pocieszającego, może zabierzesz na dobry spacer, a może po prostu zadzwonisz do kogoś z kim dawno nie rozmawiałeś, a na kim ci jednak zależy?
A może w nadchodzące święta zrobisz coś, co umocni twoje więzi rodzinne?
Daj coś z siebie, zaangażuj się, a zyskasz i Ty, i Twoi bliscy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.