Nigdy nie tracisz wszystkiego

utr

fot.Aleksandra Urbaszek

W życiu ciągle coś lub kogoś tracimy. Często wydaje się nam to niesprawiedliwe, podczas gdy jest to naturalny proces obecny od momentu narodzin. Nawet nasz rozwój, przeistaczanie się z dziecka w dorosłego, jest cyklem wielu strat, które są niezbędne do tego, by móc dojrzeć. Nawet jeśli utrata pozostawia znaczącą wyrwę, zawsze pojawia się szansa na rozwój, na podjęcie takich działań, których nie podjęlibyśmy w innych warunkach. Każda strata wprowadza nas na nową ścieżkę w życiu. Nową drogę bez czegoś, bez kogoś, ale drogę, którą na nowo można zapełnić.
Tracimy swoje dotychczasowe role życiowe, by móc realizować się w innych. Przestajemy być beztroskimi dziećmi, by móc stać się rodzicami, w których nasze dzieci odnajdą oparcie. Czasem rozpadają się nasze związki, czy przyjaźnie, abyśmy mogli wejść na inny etap w życiu. Czasem tracimy coś, co wydaje się nam być czymś najcenniejszym i najlepszym, co możemy od kogoś dostać, po to, abyśmy nauczyli się dawać to sobie sami. Nawet, gdy tracimy swoich bliskich, musimy nauczyć się czegoś nowego, przejąć jakieś obowiązki, na nowo poznajemy też siebie, czasem na nowo poszukujemy sensu życia. To wszystko jest procesem bolesnym, ale nierzadko właśnie w bólach i po wielu zmaganiach rodzi się coś wartościowego. Dojrzewamy, konfrontujemy się sami ze sobą, uczymy się jak lepiej dbać o siebie, innych i nasze relacje.

Jeśli potraktujemy utraty jako naturalny cykl, także naszego rozwoju, będzie nam łatwiej zaakceptować stan po i wykorzystać możliwości, które ze sobą niosą. Nie oznacza to, że nie poczujemy bólu, że nie będziemy tęsknić, oznacza to, że damy sobie coś jeszcze, poza tym bólem i tęsknotą, a w życiu warto czuć i mieć coś ponad to.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.