Twoje myśli nie są faktami

Początek tygodnia i znowu milion różnych myśli kłębi się w głowie. Niektóre z nich wyjątkowo przygnębiają, inne straszą.
Proponuję, abyś w swoje życie wdrożył pewne przydatne hasło : „Myśli nie są faktami“. Nasze myśli są tylko myślami.

Spróbuj zdystansować się dziś do swoich myśli, postrzegać je jako coś, co próbuje oceniać, zmienia się, przypływa i znika. Nie traktuj wszystkich myśli jako faktów, czy całego siebie, spójrz na nie jako na pewien, nieco odrębny twór- to pewne idee w umyśle, czasem zwykłe błądzenie twojego umysłu. Nie wszystko, o czym pomyślisz jest prawdą absolutną, nie musisz wierzyć wszystkim pojawiającym się myślom.

Dobrym sposobem jest spostrzeganie swojego umysłu jako nieba, na którym pojawiają się różne myśli- chmury. Jedne są większe, inne mniejsze, jedne są jasne, inne groźne i zasłaniają całe niebo…Ale niebo ciągle jednak istnieje, czy te chmury są, czy nie.

Gdy dopada cię natłok negatywnych myśli, spróbuj złapać do nich dystans, zobaczyć je jako odrębne twory pojawiające się w twoim umyśle, a nie jako bezwzględną prawdę. Skup się wtedy na swoim ciele, na uczuciach, pozwól im być, spróbuj nazwać to, co się z tobą dzieje, zamiast ufać tylko temu, co się pojawia jako myśl. Zamiast podążać za całym ciągiem myśli, może zorientujesz się, że np. po prostu się boisz.
Możesz też traktować uparcie pojawiające się, te same myśli jako odtwarzającą się ponownie płytę w twoim umyśle. Jeśli często przychodzi ci do głowy myśl :“Jestem do niczego“, może warto zobaczyć, że jest to, coś co się powtarza i zamiast wierzyć temu i dać pochłonąć się tym myślom, może po prostu zauważyć, że „znowu odtwarza się ta sama płyta“ i pozwolić jej się skończyć. Zamiast traktować tę myśl jako niezbity dowód, fakt z twojego życia, potraktuj ją jako pewien automat, który pojawia się w twoim umyśle, choć wcale nie musi nic znaczyć. Może pojawia się gdy się boisz i automatycznie zaczyna się znowu odtwarzać ten sam tekst? Czy samo pojawienie się tej myśli naprawdę ma świadczyć o tym jaki jesteś? A może świadczy tylko o tym, że ta myśl pojawia się, gdy się czegoś boisz?

Staraj się obserwować swoje myśli, uznać, że są, ale widzieć też różnicę pomiędzy myślami a faktami. Myśli nie są faktami, nawet te, które starają się ciebie przekonać, że nimi są…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.