Ojciec jest ważny!

„Dla syna ojciec jest modelem identyfikacyjnym. Popatrz, jaki jestem. Podpowiadam ci, jak być. Dla córki jest tym, który uczy, jak bezpiecznie być blisko mężczyzny. To najcenniejsze, co córka może od niego dostać.”
Prof. dr. hab. n. med. Bogdan De Barbaro

Z racji jutrzejszego Dnia Ojca przypomnienie o tym dlaczego ojciec jest tak ważny…

Obecność ojca- przede wszystkim ta emocjonalna, jest szalenie istotna nie tylko dla synów, ale także dla córek.

W relacji z synem, ojciec to przede wszystkim osoba, z którą chłopiec może się identyfikować, uczyć się jaki może być. Syn obserwując ojca dowiaduje się jak wypełniać różne tzw.“męskie role“, ale także uczy się jak, jako chłopiec, a potem mężczyzna, może funkcjonować w różnych relacjach- w tym także z kobietami. Dobra relacja z ojcem pomaga także w kształtowaniu tożsamości płciowej i seksualnej chłopców. Dla syna posiadanie autorytetu w silnym, stanowczym, a jednocześnie ciepłym ojcu jest niesamowicie ważnym elementem jego rozwoju i kształtowania się postawy życiowej.

W życiu córki, ojciec jest nie tylko kimś, z kim można bezpiecznie odkrywać świat, ale jest pierwszym mężczyzną w jej życiu. To w dużej mierze od ojca i relacji z nim, zależy to jak ukształtuje się poczucie wartości dziewczynki i sposób postrzegania przez nią oraz traktowania swojej seksualności. To zaś, może mieć dalszy wpływ na związki takiej kobiety z mężczyznami, na to czy ona sama będzie obdarzać się szacunkiem w tych relacjach. Ojciec może dać swojej córce poczucie bezpieczeństwa i bycia kochaną również przez okazywanie miłości jej matce kształtując tym samym obraz dobrego związku.

Tatusiowie! Jak widać- przed Wami ważne zadanie!

Nie musicie być idealni, wystarczy, że będziecie emocjonalnie dostępni dla swoich dzieci i pomożecie im nauczyć się  szacunku do samych siebie, ale też do drugiej osoby, z którą będą szli przez swoje życie.

 

Photo by 白士 李  https://www.flickr.com/photos/pslee999/ Creative Commons license

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.