Jakie drogowskazy dała ci przeszłość?

image

Życie codziennie czegoś nas uczy. Tego, że po każdej przysłowiowej burzy w końcu wychodzi słońce, że każdy kryzys może być szansą na rozwój, że przeszłość nie musi być ciężarem jeśli wykorzystam ją by móc silniejsza iść przed siebie. Nauczyłam się tego, że docieranie do samej siebie bywa bolesne, ale dopiero rozumienie siebie pozwala na tworzenie prawdziwie satysfakcjonujących celów w życiu i dobrych związków. Wiem też, że najważniejsze są relacje z bliskimi, wspólny czas razem spędzony, że nie warto skupiać sie na zarabianiu pieniędzy, bo nasze największe potrzeby są związane z pragnieniem prawdziwej bliskości z drugim człowiekiem. Wiem, że więcej szczęścia przynosi mi dobra rozmowa z ukochaną osobą, zwykła kawa w jej towarzystwie, niż stan mojego konta. Nauczyłam sie też tego, że to nie jest wstyd powiedzieć „nie wiem” czy „myliłam sie”, że to zawsze prowadzi gdzieś dalej, do przodu. Wiem jak ważne jest, by pielęgnować relacje z bliskimi, że nie warto poświęcać ich na rzecz czegoś innego, bo potem tęsknimy, żałujemy…Nauczyłam sie też tego, że warto zaakceptować siebie, by nie tracić cennego czasu na jedną z najbardziej bezsensownych walk- walki z samą sobą, że rozwój nie może być negowaniem siebie. Doświadczenie pokazało mi też, że akceptacja jest niezbędnym składnikiem do osiągnięcia spokoju i równowagi psychicznej. Nauczyłam sie również tego, by „powinnam” trochę częściej  zamieniać na „potrzebuję”, a „muszę” na „chcę”. Rownież nauczyłam sie tego, by skupiać sie na tym, co już mam i co dziś mogę też dać innym. Co więcej, akceptuję to, że znowu popełnię jakiś błąd, że czasem coś mi umknie i czasem zadziałam po
„staremu”, ale znowu wykorzystam to by bardziej być sobą, by bardziej zatroszczyć się o relacje z bliskimi, by bardziej być zamiast mieć.
A Ty, czego ważnego sie nauczyłeś?Jakie drogowskazy przyniosła Twoja przeszłość,byś mógł lepiej doświadczać teraźniejszości?

Photo by Neil Williamson https://www.flickr.com/photos/neillwphoto/ Creative Commons license

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.