Za czym tak gonisz?

5615912356_e34669a597_o

Tak często mówi  się o wyścigu szczurów, o tym, jak to ważne, by się zatrzymać, a jednak nadal wiele osób goni coś, co wydaje się im stale uciekać. I nie mam na myśli tylko pracy i kariery, ale dotyczy to także związków, czy wielu spraw, z którymi mamy do czynienia każdego dnia. Czyż nie jest tak, że wielu z nas ciągle pragnie mieć to, co jest najlepsze, być tam, gdzie jest najlepiej, wyglądać jak najlepiej? Tylko co to znaczy i gdzie faktycznie jest to „najlepiej“?
Czym jest ta „najlepsza praca“? Czy jest miejscem, w którym masz czuć się zawsze dobrze? Miejscem, w którym dobrze zarobisz, osiągniesz wysoką pozycję? A przy tym wszystkim miejscem, w którym nie będziesz się nigdy frustrować? Czy na to czekasz? Czy zadałeś sobie pytanie po co ci takie, a nie inne stanowisko, tyle godzin pracy, takie zafiksowanie na aspekcie zawodowym? Zapewne powiesz, że dla bezpieczeństwa…Czy faktycznie potrzebujesz tego wszystkiego, by być bezpiecznym? Czym w ogóle jest dla ciebie bezpieczeństwo? Może wystarczy zastanowić się nad tym, kiedy to, co masz może być wystarczające dla dobrego życia? Nie idealnego, wyimaginowanego, ale po prostu dobrego. Może warto pomyśleć o tym, co lubisz w swojej pracy, kiedy czujesz się w niej komfortowo, ale też pamiętać, że to nie jest stan ciągły i zaakceptować czasem różne niedogodności. Może już masz to, co daje bezpieczeństwo na tyle, na ile można mieć coś, co zabezpiecza?  Podobnie w związkach. Może też nieustannie szukasz tego „idealnego“? Może przebierasz jak w sklepie odkładając „wadliwy towar“? Może czekasz na coś zupełnie wyidealizowanego, bo przecież w związku też musisz mieć, to co jest najlepsze, a nauczyłeś się, że najlepsze znaczy takie, jakie widzisz w filmie, w reklamie, czy nawet na facebooku, na profilu znajomego. Czy faktycznie potrzebujesz ideału, by być kochanym i móc kochać? By tworzyć rodzinę i trwały związek? A może już masz przy sobie kogoś takiego, tylko do tej pory skupiałeś się na tym, że nie pasuje do wizji tego „najlepszego”?

Czy rzeczywiście potrzebujesz mieć to, co najlepsze, żeby dobrze myśleć o sobie i swoim życiu? Wyłączyłeś zupełnie myślenie o tym, aby zatrzymać się na tym, co jest wystarczające, wystarczająco dobre. Zewsząd słyszysz, że musisz piąć się do góry, cały czas eksplorować ten świat, nie zgadzać się na przeciętne i jak wybierać to tylko to, co najlepsze. Czy na pewno potrzebujesz tego wszystkiego do spełnionego życia? Potrzebujesz wspaniale urządzonego mieszkania, czy takiego, w którym będziesz się czuć jak u siebie i będziesz mógł spędzać czas z najbliższymi? Potrzebujesz zawrotnej kariery, czy pracy, która pozwoli żyć Tobie i Twojej rodzinie? Czy potrzebujesz pracy, z której jesteś zadowolony o każdej porze dnia i nocy, czy takiej, w której możesz czuć jakąś satysfakcję, choć nie będzie towarzyszyć Ci codziennie? Może tyle to jest właśnie wystarczająco? Potrzebujesz najdroższego hotelu na wakacjach, czy potrzebujesz przeżyć dobrze wolny czas, pocieszyć się naturą i naładować swoje baterie? Potrzebujesz najnowszej wersji twojego telefonu, czy takiego, który zaspokoi twoje prawdziwe potrzeby związane z kontaktem z innymi? Czy wiesz ile czasu tracisz poszukując tego, co najlepsze, zamiast doświadczać dobrego życia? Ile czasu trwonisz na doganianie iluzji? Nawet ile czasu tracisz, by móc wybrać najlepszy sprzęt do domu! Również jedne z najnowszych badań opublikowanych w Social Psychological and Personality Science (Styczeń 2016), potwierdzają, że szczęśliwsi są ci, którzy bardziej sobie cenią swój czas, niż pieniądze.
Czujesz, że jesteś tak zaprogramowany, ale czy zatrzymałeś się nad tym, po co Ci to? Co Ci to faktycznie daje oprócz złudzenia, że kiedyś będę szczęśliwy? Czy zauważyłeś jak bardzo odsuwasz się od przeżywania tego życia, które masz teraz? Chcesz gromadzić, odkładać, szukać tego, co najlepsze, by zabezpieczyć i ulepszyć swoją przyszłość, a zapominasz o teraźniejszości, w której do dobrego życia potrzebujesz przecież znacznie mniej….

Photo by Asja Boroš https://www.flickr.com/photos/asjaboros/   Creative Commons license

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.