Doceń to, co już masz

 

prezentZnowu fatalny poniedziałek? Znowu masz poczucie, że wolałbyś, żeby wszystko w Twoim życiu wyglądało inaczej? Że inni mają lepiej, łatwiej i przyjemniej? Pojawiają się myśli, że gdybyś zrobił kiedyś inaczej, co innego powiedział, to na pewno dziś byłoby dużo lepiej? Czasem jedna rzecz, która nas przygnębia zaczyna przesłaniać całą resztę i powoli rozwija się poczucie, że „wszystko” jest nie tak. Zaczynamy wtedy skupiać się na tym, czego nie mamy, myślimy o różnych stratach i niepowodzeniach, nasze myśli krążą wokół tego, co nam się nie podoba, co byśmy chcieli zmienić.

Jak przerwać ten negatywny strumień myśli? W jaki sposób skierować je na inny tor?

Weź kartkę i wypisz kolejno, co stracisz,  jeśli nagle zabrakłoby tego, co masz: aktualnej pracy, znajomych, bliskich, pozostałych spraw, które tworzą Twój dzień. Zastanów się nad każdym z osobna i nad każdą z tych spraw. Zobaczysz, jak wiele dobrego już masz, jak wiele wnoszą Twoi najbliżsi w każdy Twój dzień. Przekonasz się co daje Ci wszystko to, co już robisz każdego dnia. Drażni Cię niedoskonałość bliskiej osoby, wyobrażasz sobie, że powinna być inna? Pomyśl, czego zabraknie jeśli odejdzie? Może okaże się, że to, co zabierze ze sobą jest czymś cennym, co właśnie masz już teraz i jest ważniejsze, niż to, co Ci przeszkadza? Chcesz się znaleźć w innym miejscu, bo denerwuje Cię to, które masz? Może jest to za małe mieszkanie, może nie wygląda tak, jak chcesz? Pomyśl, co stracisz gdyby nagle zniknęło? Może okaże się, że masz teraz miejsce, które możesz, mimo wszystko, mimo niedoskonałości, nazwać swoim? Może ma w sobie mnóstwo ciepła i jest tym bezpiecznym miejscem? Najchętniej zmieniłbyś swoich bliskich? Nawet jeśli mają różne wady, pomyśl, co innego straciłbyś jeśli nagle naprawdę by się zupełnie zmienili?

Masz szansę zrobić całkiem pokaźną listę, tego, co już masz. Noś ją przy sobie i czytaj każdego dnia, w którym zaczynasz wątpić w to, że w Twoim życiu jest coś dobrego i gdy zaczynasz myśleć, że gdzie indziej, z kimś innym byłoby lepiej i bardziej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.