Poznaj siebie- plan 5 kroków, które przybliżą Cię do siebie samego

image
Hasło „pokochaj siebie“ i argumenty dlaczego warto to zrobić, są znane chyba każdemu. Wiadomo, że nie jest to łatwe, ale wielu podejmuje taką próbę. Wielu też rezygnuje, gdy tylko napotyka trudności, które wydają się być nie do przejścia. Cel jest ważny i potrzebny, ale czy wiesz od czego zacząć?

Pokochaj siebie…ale czy Ty w ogóle znasz siebie? Często próbujemy pokochać, polubić siebie zupełnie siebie nie znając. Jak często zatrzymujesz się, żeby lepiej zrozumieć samego siebie? Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie kim jetseś, co lubisz, co chcesz robić, jakie masz słabości, a jakie są twoje mocne strony?

Często uciekamy przed samym sobą, staramy sie nie wsłuchiwać się w siebie w obawie przed tym, co moglibyśmy usłyszeć. Czasem uciekamy nawet od patrzenia na siebie, od swojego odbicia w lustrze. Nie zadajemy sobie pytań po co coś robimy, mówimy. Jak inaczej mamy poznać siebie, swoje potrzeby, swoje ograniczenia i możliwości, niż poprzez kontakt z samym sobą? Jak pokochać siebie, jeśli nie wiemy kim jesteśmy?

Uciekający od siebie samych często nie znoszą ciszy, nie potrafią odpoczywać, milczeć zachowując jednocześnie komfort, doświadczają napięcia, gdy nie mają do wykonania kolejnego zadania i pojawia się przestrzeń do bycia, bycia ze sobą. Często uciekający od siebie panicznie boją się samotności, zderzenia z pustką, bo nie wiedzą kim są, czego chcą, albo nie chcą doświadczać w sobie czegoś, czego prawdopodobnie nie lubią (choć często nie wiedzą co to dokładnie jest).

Jak złapać kontakt ze sobą, jak poznawać siebie? Przez kolejne pięć dni, każdego dnia zaproponuję Ci wskazówki, które możesz wykorzystać do lepszego poznania siebie, co, mam nadzieję, stanie się początkiem drogi w kierunku większej akceptacji siebie. Nazwijmy to planem 5 kroków. Powodzenia!

KROK I

Zacznij w ogóle się dostrzegać. Czy wiesz, że często nie mamy ze sobą najprostszego kontaktu? Kontaktu ze swoim ciałem, z tym, że właśnie jesteśmy, nie patrzymy na siebie w sposób dosłowny. Często dlatego, że czegoś nie akceptujemy, przed czymś uciekamy, ale też dlatego, że kiedyś inni też nas nie widzieli- naszych potrzeb, emocji, czasem je bagatelizowali, ośmieszali, a my później powtarzamy to jak mantrę. Pierwszy krok wydaje się prosty, ale tak do końca nie jest. Składa się z dwóch części:

1. Usiądź i poczuj całe swoje ciało, zacznij od głowy, skończ na stopach. Chcę, żebyś uświadomił/uświadomiła sobie, że masz ciało i poczuł/poczuła je całe. Masz teraz szansę sprawdzić, czy Twoje mięśnie są gdzieś napięte, czy jesteś w stanie spokoju i rozluźnienia. Możesz sprawdzić, które częsci ciała czujesz bardziej, a które mogą wydawać Ci się bardziej obce, jakby nieobecne. Poczuj jak Twoje ciało naciska na fotel/krzesło, jak stopy dotykają podłogi. Możesz kłaść dłonie na poszczególnych partiach ciała i poczuć, jakie informacje mogą chcieć Ci „przekazać“, może dowiesz się, że są zmęczone, napięte, że mają czegoś dosyć. Pobądź tak zes obą przez kilka minut.

2. Stań przed lustrem, spójrz sobie w oczy i powiedz „widzę Cię“. Możesz powtórzyć to zdanie klika razy. Jak doświadczasz takiego kontaku ze sobą? Jakie myśli przebiegają Ci przez głowę, jakie emocje się pojawiają? Z czymś Ci teraz trudno?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.