Sprawdź, co przywróci harmonię w Twoim życiu

17236507635_c3b60963b2_o

Równowaga może dawać poczucie spokoju, szczęścia i spełnienia. Czy wiecie co sprawia, że czujecie harmonię w swoim życiu,  a co ją zaburza? Początkowo wydaje się, że to proste pytanie i większość zapewne odpowie, że czuje równowagę, po prostu gdy czuje szczęście. Co więc buduje Twoje szczęście na co dzień? Czy wiesz, co Cię buduje każdego dnia,  a co Cię wyczerpuje? I czy dbasz o wszystkie ważne obszary w swoim życiu?
Jeśli czujesz, że tego nie wiesz, albo chcesz się upewnić jak faktycznie wygląda Twoje zaangażowanie w budowanie równowagi w Twoim życiu, proponuję Ci małe ćwiczenie.

Weź kartkę i narysuj na niej koło. Zakładamy, że obrazuje ono całość-100% Twojej codzienności. Wydziel teraz w kole te obszary, które są obecne w Twoim życiu: obszar pracy, obszar związany z rodziną, z miłością i związkami z ludźmi, z rozrywką, obszar relaksu, aktywności fizycznej, obszar rozwoju duchowego, obszar związany z rozwojem osobistym i nauką. Zobacz jakie te obszary zajmują miejsce w Twoim kole życia. Może niektóre z nich nie istnieją, a inne są tak dominujące, że w rzeczywistości nie pozostawiasz miejsca na pozostałe? Przyjrzyj się temu, co zawierają te obszary, które znalazły się w kole. Co robisz by je wypełniać? Jaką część w Twoim życiu zajmuje realizowanie siebie, a ile dajesz z siebie innym? Warto też przyjrzeć się temu, jak często masz kontakt z naturą, a ile czasu spędzasz w samochodzie i w, tzw. „czterech ścianach” ? Życie dostarczające poczucia równowagi to właśnie harmonia pomiędzy tymi różnymi obszarami. Jeśli skupiasz się na pracy i zajmuje ona 80% Twojej codzienności, a nieobecny jest obszar związany z relaksem, czy rodziną, wówczas możesz osiągać wspaniałe wyniki, ale raczej obce Ci jest poczucie prawdziwego spełnienia. Jeśli nie zadbasz o swoje ciało i swoja duszę jednocześnie, ominiesz jedno z nich- także nie zaznasz bezcennego uczucia równowagi.
Gdy już wiesz, jak obecnie wygląda Twoje życie, które z jego obszarów są zadbane a, o których zapominasz, ponownie weź kartkę i tym razem narysuj koło, a w nim wszystkie obszary potrzebne Ci do uzyskania i podtrzymania harmonii. Rozrysuj ile każdy z tych obszarów powinien zajmować miejsca w Twoim codziennym życiu, aby móc doświadczać uczucia spełnienia i radości. Napisz też, co dokładnie znajdzie się w każdym z nich, jak je będziesz wypełniać. To może być długa i szczegółowa lista. W dalszym planowaniu wdrożenia tych aktywności może pomóc Ci artykuł o tworzeniu i realizowaniu celów, który znajdziesz tutaj.
Gdy już skonfrontowałeś się jak jest i jak chciałbyś, by było aby móc cieszyć się równowagą i wszystkim tym, co ze sobą niesie, nie pozostaje nic innego, jak zacząć działać i zbierać korzyści z każdej wypracowanej zmiany.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.