Po co Ci narzekanie?

image

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie korzyści mamy z rozpamiętywania negatywnych wydarzeń z przeszłości albo straszenia się przyszłością?
Otóż oba te sposoby myślenia zwalniają z brania odpowiedzialności za teraźniejszość. Pogrążenie się w negatywnie spostrzeganej przeszłości lub przyszłości pozwala unikać wyzwań, pozwala trwać w tym, co stare, ale nie wymaga wysiłku. Zadręczanie się przeszłością sprawia, że ignorujemy to, co dziś wymaga pracy, poszukiwania rozwiązań. Poza tym, koncentrowanie się na przeszłości jest łatwiejsze, bo jesteśmy w pewnym sensie ekspertami w tej dziedzinie- twierdzimy, że wiemy co należało zrobić, zmienić. Sprawy teraźniejsze są nowe i wymagają więcej kreatywności, więc znowu wygodniej pozostać w starym.

A co z korzyściami z czarnowidztwa dotyczącego tego, co ma być? Za każdym razem, gdy spodziewamy się porażki i narzekamy, że coś się nie uda, znowu wybieramy to, co łatwiejsze- w końcu łatwiej jest coś niszczyć, burzyć, niż budować. Poza tym, porażki choć są nieprzyjemne, mogą dawać poczucie, że znowu miałeś rację, dopiąłeś swego i możesz poczuć satysfakcję. Także stwierdzenie „taka już jestem, nic na to nie poradzę” jest wymówką i zwalnia z pracy nad sobą, tworzenia czegoś, na czym nam zależy.

Zachęcam do szczerości przed samym sobą i sprawdzenia, jak często uciekasz od teraźniejszości, żeby zwolnić się z odpowiedzialności za swoje życie? Jak często tak naprawdę wolisz odnieść porażkę, niż włożyć wysiłek? Jak często uciekasz od tego, co aktualnie dzieje się w Twoim życiu, by nie musieć nic z tym robić, konfrontować się, działać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.