Odnajdź równowagę dzięki uważności

IMG_2862 (2)

Poradnik „Zdrowie”, Nr 7 lipiec 2015

Idea zwolnienia tempa naszego życia, bycia na „tu i teraz“, jest coraz bardziej popularna. Hasła „slow life“, „slow food“ dla większości ludzi nie są już czymś nieznanym i tajemniczym. Wielu o tym słyszało, ale tylko nieliczni prawdziwie angażują się w bycie uważnym, w codziennym życiu. Większość, zupełnie paradoksalnie, twierdzi, że nie ma na to czasu. Jeszcze inni oczekują, że prawdziwe bycie w teraźniejszości ma być wyłącznie przyjemne, poszukują euforii, zniechęcają się, gdy okazuje się, że trzeba włożyć pewien wysiłek, jak w każdej sytuacji, w której oczekujemy zmiany. Ci, którzy jednak chcą wyjść poza swoją dotychczasową strefę komfortu, która kusiła tym, co znane, choć niekoniecznie dobre, powinni zapoznać się z kilkoma faktami na temat uważności.
Nauka uważnego bycia to uczenie się jak zamienić stan ciągłego robienia, pośpiechu, na umiejętność istnienia, nie tyle życia chwilą, co bycia w niej. Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z myślenia o przyszłości, planowania, czy też wspominania czasem pewnych zdarzeń z przeszłości. Oznacza to bardziej świadome bycie, świadome doświadczanie różnych emocji i akceptowanie ich. Uważność pozwala zobaczyć rzeczy takimi, jakimi są, bez potrzeby ich zmieniania, czy odpychania różnych myśli. To także nauka tego, że nasze myśli nie muszą być faktami, ale czymś, czego po prostu doświadczamy w określonym momencie. Uważność daje szczęście dzięki temu, że jest uwalniająca, stawia nas ponad myślami, które mogą powtarzać się jak zacięta płyta, pozwala na doświadczanie tego, że korzystamy z życia, prawdziwie nim żyjemy, bez względu na to, jakie ono jest. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.