Czym jest dobry związek?

_CSC0276

Czym jest dobry, bo zdrowy związek? Na co zwracać uwagę, by polepszyć ten, który już jest albo następnym razem dać sobie szansę na stworzenie bardziej trwałej relacji? Nie ma oczywiście prostej i jedynie słusznej recepty na udany związek, ale jest kilka istotnych spraw, na które warto zwrócić uwagę. Zatem co mogłoby się znaleźć w dobrej relacji?

Intymność, którą rozumiemy jako wzajemne wspieranie siebie poprzez zrozumienie, ale też akceptację uczuć drugiej osoby. To pewien rodzaj bliskości, który daje poczucie bezpieczeństwa. Bliskość, uważną obecność, gdy przeżywamy coś, co jest dla nas trudne- bez względu na to, czy trwa to godzinę, tydzień, czy miesiąc.

Możliwość bycia sobą. Brak przymusu rezygnowania ze swojej tożsamości na rzecz dopasowywania się do obrazu wygenerowanego przez partnera. Możemy wspólnie pracować nad pożądaną atmosferą w naszym związku, ale nie musimy stawać się kimś innym, niż jesteśmy.

Zachowujemy i pozwalamy zachować partnerowi swoją indywidualność, ale nie za cenę utraty ważnej wspólnoty, która powinna mieć miejsce w zdrowym związku. Dobry związek to taki, w którym to, co jest moje staje się też twoim i nie oznacza to żadnej formy zawłaszczania drugiej osoby. W książce „Kochaj wystarczająco dobrze“ psychoterapeutka Danuta Golec ujmuje to tak: „Ludzie mają szansę zbudować satysfakcjonujący związek, jeśli wiążą się w takim momencie, w którym stali się osobni, ale jednocześnie zdolni do bliskości z innymi. Bez osobności będzie zlanie, a bez bliskości- zimny kontrakt dwóch umysłów.“

• W związku dobrze jest założyć, że będziemy napotykać różne trudności, nie będziemy się we wszystkim zgadzać, nasze potrzeby będą się różnić, a pojawiające się konflikty nie zawsze oznaczają, że nie możemy dalej tworzyć czegoś ważnego. Jeśli nie będziemy traktować związku jak kontraktu, który zrywa się, gdy brakuje poczucia ciągłego szczęścia i gdy partner nie spełnia wszystkich naszych potrzeb, mamy szansę na stworzenie trwałej relacji o mocnych fundamentach. Jeśli będziemy mieli przekonanie o tym, że sens ma tylko związek, w którym jest cały czas dobrze, nie przetrwamy kryzysu.

• Zdrowy związek to taki, w którym nie szukamy przysłowiowej „drugiej połówki“. Poszukiwanie „połówki“ to przekonanie o tym, że jesteśmy w pewien sposób wybrakowani. Musimy zdać sobie sprawę, że druga osoba nie ma zadania być naszym uzupełniaczem, a bez niej też jesteśmy „pełni“. Ważne, abyśmy byli z druga osobą dlatego, że ją kochamy, a nie dlatego, że bez tej osoby nie potrafimy zapewnić sobie podstawowych potrzeb.

• By związek miał szansę przetrwania, warto się też przyjrzeć, czy nie wchodzimy w swoje stare schematy, np. czy nasz partner nie jest z kategorii „niedostępnych“ (np. jest w innym związku, jest uzależniony, niedostępny emocjonalnie), być może wybierasz takich, ponieważ tak naprawdę boisz się bliskości, a związek z taką osobą jest pozbawiony możliwości bycia blisko i angażowania się w większym stopniu. A może wybierasz partnerów, których „ratujesz“? Tak, jak kiedyś „ratowałeś“ któregoś ze swoich rodziców. Może zauważysz jakąś inną powtarzalność w swoim związku, czy tych dotychczasowych, która mogła przyczyniać się do niepowodzenia albo Twojego złego samopoczucia w tej relacji.

• Dobry związek nie jest też sposobem na realizację hedonistycznych potrzeb, przynajmniej nie taki powinien być jego cel. Związek ma dawać przestrzeń do współpracy, do patrzenia też na potrzeby i szanowania uczuć partnera, do prawdziwej troski o niego, a nie tylko być czymś, co ma dawać przyjemność.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.