Rozwiń skrzydła i nadaj swojemu życiu kierunek

motyl

Zmiany są łatwiejsze dla tych, którzy wiedzą dokąd idą. Żeglarzowi, który nie wie, dokąd płynie, żaden wiatr nie sprzyja.

Gdy w naszym życiu nie mamy celu, możemy mieć poczucie, że tylko dryfujemy, zamiast nadawać kierunek i kształtować swój los.
Aby nadawać kierunek temu, co się dzieje, często trzeba opuścić strefę komfortu, w której jesteśmy, czegoś, co nie do końca nam pasuje, ale jest wygodne, bo znane i przewidywalne. Tworzenie i osiąganie celów, doświadczanie jakichkolwiek zmian wymaga tego, aby w końcu wyjść ze starej koleiny, w której tkwimy. Zbyt często chcemy, żeby było lepiej jednocześnie nic nie zmieniając.
Przyjrzyj sie jakie cele miałeś dotychczas i jakie masz obecnie. Czy w ogóle je masz? Jeśli twoim celem będzie tylko przetrwać dzisiejszy dzień, wrócić z pracy i obejrzeć TV, to zapewne go ziścisz. Dlaczego więc nie tworzyć celów, które zaprowadzą Cię gdzieś indziej?
Czy wiesz, że to, gdzie jesteś dziś i co robisz jest związane z tym, na czym się skupiałeś? To plon tego, co zasiałeś w poprzednich miesiącach, latach.

Brian Tracy trafnie, w kliku zdaniach, ujął sens tworzenia i dążenia do celów: „…ludzie,którzy nie maja celów, są na zawsze skazani na pracę dla tych, którzy te cele mają. Albo pracujesz nad osiągnięciem własnych celów, albo nad osiągnięciem cudzych. Najlepsze,co może się zdarzyć, to sytuacja, w której osiągasz własne cele, pomagając innym robić to samo” . 

Określenie celu jest ważne, ponieważ jeśli go sprecyzujesz, skupiasz się na nim, wówczas stajesz się bardziej wyczulony na różne okazje, które mogą Cię do tego celu przybliżyć. Zaczynasz inaczej odbierać rzeczywistość, widzieć więcej możliwości. Cele nadają bardziej świadomy i pożądany kierunek zmian, bierzesz życie w swoje ręce.

Co do tej pory mogło powstrzymywać Cię w określaniu celów?

Mógł to być np. strach przed odpowiedzialnością- dopóki panuje w Tobie chaos, panuje też na zewnątrz, zwalniasz się wtedy z odpowiedzialności za to, co się dzieje, a życie po prostu się toczy. To, co nie pozwala na wytyczanie celów to także mała wiara w samego siebie, ale też niewiedza co do tego, jak bardzo istotne jest umiejętne określanie celów w swoim życiu. Często też, wytyczamy takie cele, które są nierealistyczne, albo niezależne od nas, to nigdy nie będzie sprzyjać ich realizacji. Jednak najbardziej hamującym czynnikiem jest lęk- lęk przed zmianami, lęk przed porażką, ośmieszeniem się. Poznanie swoich hamulców w drodze do kreowania i realizowania celów jest ważnym krokiem. To jest też etap, na którym dobrze jest zrozumieć, że niepowodzenia również są wpisane w sukces i nierzadko są potrzebne do dalszego rozwoju- w końcu to właśnie kryzysy dają możliwość ogromnego rozwoju, jeśli tylko umiejętnie z nich skorzystamy.

Jak konstruować cele?
Przede wszystkim, zastanów się co sprawia Ci przyjemność, w czym jesteś dobry, jaki masz talent. Pamiętaj, że nad tym, żeby w czymś być dobrym też trzeba nierzadko ciężko pracować, nic nie pojawia się tak po prostu i bez wkładu jakiejkolwiek motywacji i zaangażowania.
Warto, aby Twoje cele dotyczyły wszystkich aspektów Twojego życia: stwórz cele dotyczące Twojego zdrowia, aktywności fizycznej; cele w sferze rodzinnej i osobistej; cele dotyczące twojej kariery zawodowej i finansów; nie zapominaj też o celach związanych z rozwojem osobistym, duchowym, intelektualnym. Pmoże Ci to w zachowaniu równowagi. Możesz zajmować się nimi na przemian, czy w dogodnych dla siebie momentach, w ten sposób będziesz stale posuwał się na przód bez względu na to, co aktualnie robisz i tym samym motywował się do dalszych działań.

Wybierz też jeden cel jako główny i nadaj mu nadrzędne znaczenie. Niech to będzie coś, co będzie dla Ciebie ważniejsze od wszystkich innych celów, niech to będzie główne dążenie w Twoim życiu. Najlepiej, jeśli za główny cel obierzesz coś, czego spełnienie pomoże Ci w realizacji tych pozostałych.

Twoje cele powinny być zależne od Ciebie, wzajemnie się nie wykluczać, dobrze jest tworzyć zarówno te, które będą celami krótkoterminowymi, jak i te długoterminowe. Ustalaj terminy w jakich chcesz osiągnąć dany cel.
Cel musi być też realny- gdy ustanowisz jakiś nierealistyczny cel, wówczas tak naprawdę sam podświadomie nie będziesz wierzył w jego realizację. Zacznij od czegoś, w co też łatwo będzie Ci uwierzyć (bardziej realne, wiarygodne i motywujące będzie ustalenie zrzucenia 2 kg, niż 15). Nierealistyczne cele sprawiają, że doznajemy frustracji, szczególnie, gdy chcemy robić za szybko, za dużo. Osiąganie celu wymaga pracy i pewnego wysiłku. Jeśli nie będziesz w tej kwestii ze sobą szczery, wówczas szybko zrezygnujesz z dążenia do wybranego celu, stracisz wiarę i porzucisz wszelkie działania.

Oceń realnie swoją obecną sytuację, będącą Twoim punktem wyjścia. Musisz wiedzieć nie tylko dokąd zmierzasz, ale też skąd wyruszasz. To daje Ci wiedzę na temat tego jaką drogę musisz przebyć i czego będziesz na tej drodze potrzebować. W tym momencie pomocne będzie też określenie ewentualnych trudności, których się spodziewasz oraz tego, co pomoże Ci je pokonać. Możesz sporządzić listę osób, których wsparcie, czy zaangażowanie może okazać się niezbędne.
Dobrą techniką związaną z przewidywaniem przeszkód i planowaniem jest wyobrażenie sobie celu tak, jakbyś właśnie go już osiągnął, a następnie przesuwanie się w wyobraźni wstecz, aż do momentu, w którym jesteś dzisiaj. W ten sposób łatwiej zobaczysz jak może wyglądać Twoja droga do celu, co może się w trakcie niej dziać, czego będziesz potrzebować.

Tworząc cele możesz wspomóc się kilkoma pytaniami:

  1. O czym najbardziej marzysz, co byś zrobił, gdybyś tylko miał pewność, że odniesiesz sukces?
  2. Jak najchętniej widziałbyś swoje życie za 2-3 lata? W każdym z jego aspektów- w sferze pracy, rozwoju osobistego, relacji, rodziny?
  3. Czy jest coś takiego o czym zawsze marzyłeś, ale z różnych powodów bałeś się spróbować?
  4. Co sprawia Ci największą przyjemność? Kiedy czujesz się najbardziej w zgodzie z samym sobą?
  5. Co byś zrobił ze swoim życiem, gdybyś dowiedział się, że z jakiegoś powodu pozostało Ci tylko pół roku życia?

Gdy już dowiesz się, albo utwierdzisz się w tym, czego najbardziej pragniesz, zapisz to, niech Twoje cele staną się czymś realnym, uchwytnym, nie tylko myślą. Spisz wszystkie swoje cele oraz to, jak zamierzasz je osiągnąć, jak je sobie wyobrażasz, także wypisz wszystko to, co będzie Cię do nich przybliżać. Wyobrażaj sobie, ale też zanotuj to, jak będziesz się czuł, gdy już osiągniesz każdy swój cel. Obiecaj sobie, że się nie poddasz i przede wszystkim pamiętaj, że trudne nie oznacza niemożliwe!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.