Nakarm dobrego wilka w sobie

„Znasz indiańską opowieść o dwóch wilkach? Nie? Stary Indianin opowiada wnuczkowi o bitwie, która toczy się wewnątrz każdego człowieka: „To bitwa między dwoma wilkami. Jeden z nich jest zły: smutny, ponury, chciwy i arogancki, złośliwy i zawistny, użalający się nad sobą i zakompleksiony. Drugi wilk jest dobry: radosny, uprzejmy i hojny, odważny i spokojny, pełen miłości, wiary i nadziei.“Wnuczek pomyślał chwilę i zapytał: „Który z nich zwycięża?“. Dziadek odparł: „Ten, którego karmisz.“
(fragment z książki Wojciecha Eichelbergera i Beaty Pawłowicz „Życie w micie“)

Gdy zaczniemy zastanawiać się nad tym,co choćby ostatnio działo się w naszym życiu, ale i z nami, zauważymy, że często nasz nastrój wcale nie zależał od samych czynników zewnętrznych. Zdarza się tak, że napotykamy trudności, a pomimo tego nasz nastrój jest świetny, ale bywa też tak, że coś zaczyna się układać, a my wcale się tym nie cieszymy. Pojawia sie pytanie „o co chodzi, co takiego robię, że tak sie dzieje?”. To, co sprawia, że czujemy się tak, a nie inaczej to nasze myśli ,obrazy, które pojawiają się w głowie, nasza ocena danej sytuacji. Warto im się przyjrzeć, by zobaczyć czym „karmimy” siebie, swój umysł.

Znajdą się tam różne wyobrażenia na temat tego jak widzimy swoja przyszłość, jak wyobrażamy sobie rozwiązywanie obecnych trudności, co w ogóle nazwiemy problemami. Nasz umysł ma naprawdę ogromną władzę, tak często mówi się, że „wszystko jest w naszej głowie” i gdy zaczynamy obserwować co w niej konkretnie jest, faktycznie możemy dostrzec jak bardzo to na nas wpływa. Możesz zauważyć, że Twój dobry nastrój i większa motywacja pojawiają się, gdy zaczynasz wyobrażać sobie pozytywne zakończenia obecnych trudności, gdy widzisz oczami wyobraźni jak spełniasz swoje cele, jak dobrze czujesz się, gdy zdobędziesz to, na czym Ci zależy     ( nawet jeśli to trudne i wymaga wysiłku), albo myślisz ciepło o kimś dla Ciebie ważnym, przywołujesz obrazy związane z przyjemnymi chwilami, przypominasz sobie dobre, budujące słowa usłyszane od kogoś Ci bliskiego. Z kolei samopoczucie często pogarsza sie, gdy w umyśle tworzysz obrazy związane z porażką, wyobrażasz sobie co i jak moze pójść nie tak, straszysz sie ,przywołujesz negatywne wspomnienia wywołujące fale nieprzyjemnych emocji.

Zastanów się, o czym zazwyczaj myślisz zanim pojawia sie przygnębienie, albo gniew?A może masz w sobie przekonania o sobie, o innych, o świecie w ogóle, które sprawiają, że codziennie czujesz, że dotyka Cię niesprawiedliwość i to wywołuje kolejne emocje? To, co się z nami dzieje, co czujemy nie jest przypadkowe, w dużej mierze możemy pokierować swoimi wyobrażeniami, modyfikować swoje przekonania i zadecydować czym będziemy napełniać swoj umysł każdego dnia, ale też co danego dnia zrobimy. Czyż nie jest tak, że często działamy pod wpływem tego,co wyobrażamy sobie na temat jakiejś sytuacji? Przecież wyobrażenia to konkretne obrazy, nierzadko z licznymi szczegółami, które później często wręcz kopiujemy i wdrażamy w nasze życie. Wyobrażam sobie, że czegoś nie zrobię, że nie dam rady i faktycznie tego nie robię, bo już widzę oczami wyobraźni jak będzie i już czuję porażkę i wszelkie emocje z nią związane. Gdy zobaczę, że mogę spróbować, co z tego mogę mieć, jak mogę się czuć, jeśli podejmę wyzwanie, wówczas zrobię coś zupełnie innego.

Inaczej korzysta z życia ten, który myśli o sobie jako o kimś pechowym, niż ktoś, kto takiego przekonania o sobie nie ma. Inaczej żyje ten, który pielęgnuje urazę i stawia się w roli ofiary, niż ktoś, kto wybacza i daje sobie przestrzeń, by żyć tu i teraz.

Wszyscy chętnie unikamy nieprzyjemności, a jednocześnie tak często sami te nieprzyjemności sobie wyobrażamy i jak kurczowo się ich trzymamy! Dlaczego więc tak często przygnębiamy i straszymy się nimi, skoro mamy wybór ?

Sprawdź co Ty wybierasz, czym Ty „karmisz” swój umysł, którego wilka karmisz dzisiaj? Jakie obrazy tworzysz gdy myślisz o obecnym życiu, czy też swojej przyszłości, a może wciąż jeszcze tkwisz w przeszłości?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.